Malowanie proszkowe – na czym polega?

Przeglądając oferty lakierni, niemal zawsze natrafimy na usługę malowania proszkowego. Możemy zastanawiać się, czym ona różni się od zwykłego malowania czy lakierowania? Oczywiście główną różnicę stanowią używane preparaty – tutaj są to specjalne farby proszkowe, których zadaniem jest ochrona metalu nie tylko przed korozją, ale także przed zadrapaniami i powstawaniem rys.

Malowanie proszkowe nie jest szkodliwe

malowanie proszkowe Farby proszkowe odznaczają się niską ścieralnością, dzięki czemu pomalowana powierzchnia przez długi czas może odznaczać się idealnym wyglądem. Ponadto wśród właściwości takich farb wymienia się także zabezpieczenie metalu przed negatywnym wpływem substancji agresywnych znajdujących się między innymi w detergentach czy chemikaliach. To dlatego farby proszkowe najczęściej stosuje się jako powłoki ochronne – i zabezpiecza się nimi maszyny oraz urządzenia w zakładach przemysłowych. Profesjonalne malowanie proszkowe w Gliwicach nie wpływa także negatywnie na warstwę ozonową, gdyż stosowane farby nie zawierają rozcieńczalników ani lotnych substancji organicznych. Czy aplikacja takiej farby jest skomplikowana? Zdecydowanie nie. Malowanie powinno odbywać się w wentylowanej natryskowej kabinie proszkowej. Tam suchy pigment połączony z żywicą jest rozpylany na powierzchnię danego przedmiotu. W wysokiej temperaturze powłoka utwardza się i zyskuje nowe właściwości wytrzymałościowe.

malowanie proszkowe Wentylacja w kabinie natryskowej jest koniecznością – niemożliwym jest bowiem, aby 100% farby zostało zaaplikowane na powierzchnię przedmiotu. Dzięki wentylacji, substancja będzie osiadać w systemach filtracji. Zachowamy w ten sposób czystość i świeże powietrze w miejscu pracy. Malowanie proszkowe jest wybierane coraz częściej także z tego względu, że – w odróżnieniu od farb ciekłych – farby proszkowe nie potrzebują czasu na ociekanie – przedmiot może być poddany osuszaniu nieraz od razu po zakończeniu procesu nakładania farby. Kolejną – ważną dla wielu lakierni – zaletą jest to, że malowanie proszkowe można zautomatyzować. Zazwyczaj nakładanie warstw przebiega bez żadnych problemów i nie ma konieczności wykonania poprawek przez pracowników. To dlatego malowanie proszkowe jest najlepszą opcją – nie tylko jeśli chodzi o aplikowanie farby na przedmioty niewielkich gabarytów, ale także w przypadku malowania samochodów – całej karoserii, nie samych felg!

W motoryzacji staje się to coraz częściej wybieranym rozwiązaniem i z pewnością w niedługim czasie ta metoda zdobędzie jeszcze większą popularność i stanowić będzie podstawową alternatywę dla lakierów samochodowych.

Komentarze wyłączone.