Komponenty do turbosprężarek – zestaw uszczelek

zestaw uszczelek do turbosprężarek

Każda prawidłowo funkcjonująca turbosprężarka składa się z wielu podzespołów i komponentów. Decydując się na regenerację turbo, trzeba liczyć się z kosztem zakupu wielu nowych części. Producenci ułatwiają mechanikom przeprowadzanie regeneracji, gdyż dostarczają im dedykowane komponenty w zestawach.

Tani zestaw uszczelek

zestaw uszczelek do turbosprężarekW sklepach można zakupić chociażby komplet naprawczy (składający się z podstawowych, niezbędnych produktów) czy nawet zestaw uszczelek. Co warto wiedzieć przed zakupem odpowiedniego zestawu? Specjaliści doskonale wiedzą, że każda turbosprężarka jest zupełnie inna, a co za tym idzie – części do nich również mogą się różnić. Niewłaściwy dobór komponentów sprawi, że te nie będą odpowiednio pasować, będą nieszczelne, a w konsekwencji mogą prowadzić do uszkodzenia nie tylko samej turbosprężarki, ale również silnika pojazdu. Kupując części, należy zwrócić uwagę na numer (w wielu przypadkach składający się z 10 cyfr) znajdujący się na aluminiowej części obudowy urządzenia lub na przyklejonej do siłownika tabliczce. W numerze ukryte są informacje o producencie, modelu pojazdu i wszystkich jego parametrach. Jeśli jednak kodu nie można odczytać z uwagi na przetarcia lub zabrudzenia – części można zamawiać również po numerze VIN pojazdu.

zestaw uszczelek do turbosprężarekZarówno zestaw naprawczy, jak i odpowiedni zestaw uszczelek do turbosprężarek można zakupić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Należy pamiętać, że każde rozebranie turbo (nawet w celu przeglądu, wyczyszczenia lub wymiany jednego komponentu) wiąże się z koniecznością zakupu nowych pierścieni uszczelniających (wszystkie niezbędne wchodzą w skład zestawu). Użycie ponownie tych samych nie jest możliwe, gdyż te tracą swoje właściwości. Brak szczelności turbiny sprawia, że ta może wypuszczać powietrze, co znacznie osłabia moc silnika, a ostatecznie może prowadzić do poważnych awarii. Osoby nieprzeprowadzające zawodowo regeneracji turbin, nie powinni podejmować się ich składania – niewłaściwe zamontowane części lub nawet pierścienie uszczelniające mogą być zagrożeniem dla pracy całego silnika. Zestawy uszczelek oraz wszelkie inne komponenty powinny być dobierane odpowiednio do każdej turbosprężarki – znaleźć je można dzięki numerom zapisanym na obudowie turbo lub numerowi VIN.

Pierścienie uszczelniające powinny być wymieniane za każdym razem, kiedy turbosprężarka została rozebrana – gwarantuje to maksymalną szczelność urządzenia, a przy tym również jego bezpieczeństwo i dłuższą żywotność. Nie należy wykonywać prac związanych z naprawą turbo, jeżeli nie ma się doświadczenia, gdyż użytkowanie źle złożonej turbosprężarki może prowadzić do uszkodzenia silnika.