Jak chronić lakier samochodowy?

ochrona lakieru

Najbardziej narażony na uszkodzenia w aucie jest lakier. Karoseria to część zewnętrzna pojazdu, w związku z czym jest stale narażona na działanie promieni UV, wilgoci, czy na uszkodzenia mechaniczne. W dodatku znacząco zmienił się skład lakierów samochodowych. Dawniej dodawany do nich ołów, który sprawiał, że były bardzo twarde.

Powłoki ochronne na auto

ochrona lakieruJednak ołów był szkodliwy i został wycofany, obecnie lakiery są przez to bardziej ,,miękkie” i podatne na uszkodzenia. Dlatego też kierowca który dba o swoje auto powinien wiedzieć, jak wygląda skuteczna ochrona lakieru w Gdańsku. Jakie opcje są do wyboru? Najtańsza z nich to woskowanie. Po umyciu auta nakłada się na karoserię wosk, a następnie rozsmarowuje go po całym lakierze. Najlepiej jest do robić miękką szmatką, która dobrze rozprowadzi preparat i nie uszkodzi lakieru. Wosk trzeba nakładać dosyć szybko, tak by nie powstały smugi. Po woskowaniu auto jest błyszczące, kolor odświeżony, karoseria zabezpieczona przed zabrudzeniami i deszczem. Jednak to ochrona tymczasowa – zniknie po myciu auta czy po obfitych opadach atmosferycznych. Lepszym rozwiązaniem są ochronne powłoki, jakie nakładają na karoserię specjaliści od car detailingu.

ochrona lakieruDo wyboru są powłoki kwarcowe, które zabezpieczają lakier na jeden rok, jak i droższe powłoki ceramiczne, których trwałość szacuje się nawet na dwa lata. Powłoki są bezbarwne i nie mają wpływu na kolor karoserii – co najwyżej dodadzą mu głębi i blasku. Dobrej jakości powłoki zabezpieczą lakier przed matowieniem (na skutek działania promieni słonecznych), jak również przed korozją (od soli drogowej), czy przed drobnymi zarysowaniami. Dzięki powłokom mycie auta będzie też szybsze – zabrudzenia nie osiadają na karoserii więc można je łatwo spłukać na myjce. Warto zaznaczyć, że proces nakładania powłok kwarcowych i ceramicznych jest żmudny i skomplikowany. Osoba doświadczona w kosmetyce samochodowej może próbować je nakładać, jednak nie ma pewności jaki będzie rezultat. Nawet w salonie car detailingu często nakładanie powłok zajmuje kilka godzin. Trzeba umyć auto, glinkować je, odtłuszczać, usuwać drobne niedoskonałości karoserii, zanim przejdzie się do właściwego zadania.

Co daje inwestycja w ochronę lakieru? Przede wszystkim auto będzie zawsze nienagannie się prezentowało przez długi czas. Lakier będzie miał intensywny, błyszczący kolor, deszcz nie będzie robił zacieków. Również proces czyszczenia samochodu się skróci i nie trzeba bać się rdzewienia karoserii. To bez dwóch zdań inwestycja na przyszłość.