Instalacja lpg ratunkiem dla naszego portfela

Żyjemy w czasach, gdzie wszystko staje się raczej droższe. Pomimo tego, że nasza waluta się nieco umocniła w ostatnich czasach, to i tak ceny wszystkiego rosną w dość sporym stopniu, czy to jedzenie, media wszelkiego rodzaju, czy przedmioty, jest to proces dość zauważalny. Chociażby bardzo dobrym przykładem tego typu zmian na naszym rynku są ceny paliwa, które w ostatnim czasie szaleją w obie strony.

Instalacja lpg w twoim samochodzie

instalacje lpg Czasami możemy zauważyć ich spadek o parę groszy, a następnego dnia wzrost o nawet paręnaście. Jest to trend, który utrzymuje się na naszym rynku już od wielu lat. Jednak nie jest to aż tak dotkliwe jak jeszcze parę lat temu, gdzie te ceny potrafiły skakać bardzo mocno i były względnie wysokie. Jednak ostatnimi czasy znów rosną w dość dużym tempie. Na niektórych stacjach podrożały nawet do 40 groszy za decymetr sześcienny w ciągu ostatniego pół roku, co jest dość wysokim wynikiem. Dlatego też ze względu na to coraz to więcej osób decyduje się na instalacje lpg w swoim pojeździe i nie bez powodu. Jak dobrze wiemy, gaz jest niezwykle tani bo jest tańszy o ponad połowę od benzyny 98, czy trochę mniej niż o połowę w stosunku do oleju napędowego. Jak widać brzmi to niezwykle zachęcająco, aż wstyd tankować droższe paliwo. Jednak zamontowanie instalacji lpg kosztuje i potrzeba do tego osoby, która mniej więcej zna się na rzeczy. Wiele osób to odstrasza, gdyż może to być dość drogi proces, jednak gwarantowane jest, że zwróci się to po jakimś czasie.

instalacje lpg Montowanie takiej instalacji jest zwykle bardziej problematyczne w samochodach nowszej daty, a te stare dają się bardzo łatwo przerobić na współpracę z gazem. Żeby to zamontować potrzeba nam butli gazowej z homologacją i odpowiedniej instalacji podłączonej do silnika. Może to nas kosztować około tysiąca złotych, czyli praktycznie około 200 litrów benzyny. Jednak jeśli chcemy oszczędzić w przyszłości, to zwróci nam się dość szybko. Gdyż zatankujemy ponad 400 litrów gazu w cenie 200 litrów benzyny. Jest to oszczędność spora. Wiele osób martwi jednak kaloryczność gazu i obawa, że taka zmiana nie będzie opłacalna, gdyż gaz znacznie szybciej się spala i daje przy tym mniej energii. Takie twierdzenie byłoby dość trafne jeszcze 10-15 lat temu, gdzie instalacje gazowe nie były zbyt dobre i montowane zbyt sumiennie, a sama jakość gazu była wątpliwa. Stąd wszelkie legendy z polonezami, które musiały przełączyć się na paliwo by podjechać pod stromą górkę. Dziś jednak zarówno instalacje lpg, jak i sam gaz podlegają ścisłej kontroli organów za to odpowiedzialnych i takie sytuacje nie mają miejsca. Gaz ma nieznacznie mniejszą kaloryczność od benzyny 95 i można przyznać, że mniejszą od benzyny 98 i oleju napędowego. Jednak jeśli nie jesteśmy typem rajdowcy drogowego, nie jest to kompletnie odczuwalne i różnice można wyczuć dopiero przy dużej mocy samochodu.

Podsumowując, zużycie gazu będzie nieco szybsze niż benzyny, a różnica w mocy w przeciętnym samochodzie osobowym kompletnie nieodczuwalna, jednak różnica ta jest tak mała, że przy różnicy w cenie i tak zaoszczędzimy ogromną ilość pieniędzy na tankowaniu. Należy jednak pamiętać, że instalacje gazowe są kompatybilne tylko z silnikami benzynowymi i nie można ich zamontować przy silniku typu diesel.

Komentarze wyłączone.